FORMY DO BETONU I STEMPLE

1

  • 4
  • 5
  • 6

Kauczuki serii Elastostamp sprawdzają się również jako materiał na formy do odlewania betonu czy stemple do odciskania w betonie ( pressbeton). W zależności od wielkości i stopnia skomplikowania elementu dobierana jest odpowiednia twardość kauczuku.

Przy mniejszych i bardziej skomplikowanych elementach stosowane są kauczuki o niższej twardości 30-50 Shore A, która umożliwia wygięcie i wyciągnięcie odlewu bez uszkodzenia, w większości przypadków duża elastyczność umożliwia odlewanie elementów z kątami ujemnymi.

Przy większych elementach stosuje się wyższe twardości kauczuku 70-90 Shore A przez co forma zachowuje większą stabilność wymiarową i nie poddaje się pod naporem wlewanego betonu.

Kauczuki tej twardości sprawdzają się przy prostych formach bez kątów ujemnych.

  • 7
  • 8
  • 9

Przy skomplikowanych wzorach najczęściej wykonuje się formy dwuczęściowe, gdzie możliwe jest łączenie twardości celem uzyskania najlepszego rezultatu. Jeżeli odlew jest wzorem skomplikowanym używa się miękkich kauczuków serii Elastostamp, ciężar naporu wlewanego materiału i utrzymanie stabilności wymiarowej przejmuje kaseta ze sklejki.

 

Kolejnym kierunkiem gdzie doskonale sprawdzają się kauczuki serii Elastostamp są stemple do betonu/różnego rodzaju mas.

W odróżnieniu do formy stempel składa się tylko z „dna” z wzorem, nie posiada ścianek jak forma ponieważ służy do odciskania wzoru. Stemple stosuje się z masami/ betonami zagęszczonymi, które po odciśnięciu nie zatracają wzoru.

Do wykonania stempli rekomendowany jest kauczuk o wysokiej twardości 70; 80; 90 Shore A, podwyższona twardość sprawia, że podczas odciskania kauczuk nie poddaje się zbytnio nie deformując wzoru. Grubości stempli ustala się indywidualnie z klientem. W celu usprawnienia procesu użytkowania stempli w jego dno zatapiane są elementy, które ułatwiają przyciskanie i rozformowanie.

11

Jeżeli jesteś zainteresowany materiałem na formy, technologią wykonania lub gotową formą skontaktuj się z nami.

Dopasujemy najlepszy materiał, dobierzemy środki rozdzielające i zaproponujemy gotowe rozwiązanie.