KAUCZUKOWE KINETY WIELOKROTNEGO UŻYTKU

15

Ze względu na swoją odporność mechaniczną i chemiczną kauczuki serii Elastostamp bardzo dobrze sprawiają się jako kształtki stosowane w procesie tworzenia betonowych elementów kanalizacji.

Jedną z opcji wykorzystania kauczuków serii Elastostamp jest wykonanie kauczukowych kinet wielokrotnego użytku. Pierwszym etapem procesu jest wykonanie modelu kinety, który posłuży jako wzór do wykonania formy. Najczęściej modele dostarcza klient (styropian) lub model wycina się na podstawie rysunku przy użyciu frezarek CNC ( sklejka). Model wykonuje się mając na uwadze średnicę studni, wysokość kinety oraz spadek jakim będzie się cechowała gotowa studnia.

  • 2
  • 3

Następnie na podstawie modelu wykonuje się sztywną lub elastyczną formę, forma może być również wykonana z kauczuków wyższej twardości.

W gotowe formy wlewany jest oferowany przez firmę SILMAR kauczuk serii Elastostamp, którego twardość dobiera się w zależności wielkości, stopnia skomplikowania odlewu czy wymagań określonych przez klienta. W „dno” kinet zatapiane są specjalne magnesy neodymowe, magnesy przytrzymują kauczukowy odlew do rdzenia czy ścianek studni zapobiegając przesuwaniu się odlewu czy podlewaniu betonu. Ilość magnesów i ich rozmieszczenie ustalane jest indywidualnie

Po związaniu i wysezonowaniu kauczukowe odlewy są gotowe do użycia.

Największą zaletą technologii kauczukowych kinet jest możliwość wielokrotnego ich użycia w przeciwieństwie do elementów styropianowych. W większości przypadków styropian łamie się i trzeba go wydłubywać co zajmuje dodatkowy czas, zużyty styropian należy zutylizować co z kolei jest dodatkowym kosztem.

Kauczukowa kineta bez problemu wyciągana jest przez pracownia ze studni bez użycia dużej siły, po całym procesie może zostać użyta ponownie.W celu ułatwienia rozformowania możliwe jest zatopienie w odlewie wkręcanych uchwytów czy śrub.

Zastosowanie rozdzielacza GlobalWax Emulsja wydłuża żywotność odlewu szacunkowo określonego na setki sztuk, ale również ułatwia rozformowanie bez szpływu na powierzchnię betonu

Poniższe zdjęcia pokazują gotowy zestaw składający się z  kinety Ø200, wysokość 3/4 i długści 1000mm, oraz dwóch przejść szczelnych wraz z uszczelkami.

  • 8
  • 10
  • 9

 

 

Łączenia elementów klei się taśmą aluminiową co zapewnia szczelność i zapobiega podlewaniu się betonu. Studnia na zdjęciu nie posiada spadku na rdzeniu przez co niezbędne było podłożenie dystansu.

Elastyczność elementów po złożeniu studni zapewnia szczelność całego systemu.

Uszczelki nakładane na przejścia szczelne są wymienne i mogą stosowane naprzemiennie w zależności od wymaganego systemu (K2KAN, PRAGMA).

13

Jeżeli jesteś zainteresowany technologią kinet wielokrotnego użytku i widzisz możliwość ich użycia w swojej firmie skontaktuj się z nami.

Dopasujemy najlepsze rozwiązanie, przeprowadzimy próby i wdrożymy spersonalizowany system.